Wszystko o pieczeniu

Wyposażenie kuchenne

Jaki nóż wybrać? Rodzaje noży rzeźniczych

noz-rzezniczy

W zależności od tuszy i rodzaju obróbki wybiera się noże do patroszenia i odkostniania. Większość noży do odkostniania ma ostrze o długości od 12 do 16 cm, natomiast noże do trybowania mają ostrze o długości od 20 do 30 mm.

Nóż do szybkiego krojenia mięsa

Noże rzeźnicze ręczne są przydatne do szybkiego krojenia mięsa. Posiada krawędź tnącą zakrzywioną w kierunku wierzchołka, która po odpowiednim naostrzeniu pozwala na cięcie nawet twardych przedmiotów. W internecie nie brakuje ofert na wytrzymałe noże rzeźnicze które nie stępią się po kilku użyciach.

Nóż do oddzielania kości

noz-rzeznikaOddzielanie kości jest jednym z procesów technologicznych stosowanych podczas przygotowywania mięsa do sprzedaży. Faktyczne oddzielenie mięsa od kości. Po tym procesie następuje kilka innych – usunięcie żył, tkanki łącznej itp.

Linia krawędzi tnącej znajduje się na osi obrotu noża. Dzięki temu nóż do odkostniania jest najbardziej sterowalny i najłatwiejszy do wykręcania spośród wszystkich noży. Obracasz rękę, a krawędź noża obraca się o pewien kąt, pozostając na swoim miejscu.

Dlatego też nóż ten jest tak przydatny do obchodzenia kości (dlatego też nazywa się go „nożem do usuwania kości”, a nie „nożem do cielęciny”). Bardzo dobrze jest, gdy nóż do odkostniania ma osłonę dłoni, mała osłona dłoni, praca z mięsem, żyłami i kośćmi często wymaga wysiłku, krew, soki i tłuszcz mogą dostać się na rękojeść, dłoń nie powinna ślizgać się na ostrzu.

Jak wybrać odpowiedni nóż do usuwania kości?

Jakość stali powinna być wysokowęglowa, ponieważ ostrze wytrzymuje duże naprężenia mechaniczne, a ponadto jest w 100% odporne na korozję. Elastyczność ostrza powinna być odpowiednia aby oddzielić skórę i kości od mięsa, musi być ono elastyczne, ale jednocześnie bardzo mocne. Wysoka ergonomia uchwytu, gdyż praca z mięsem wymaga czasu, więc ręka nie powinna się szybko męczyć, a odpowiada za to wygodny uchwyt, który powinien mieć chropowatą powierzchnię.

Możesz również polubić…