Wszystko o pieczeniu

Wyposażenie kuchenne

Jak wybrać idealne sztućce?

Wybór odpowiedniej zastawy w naszym domu ma bardzo duże znaczenie, mimo że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W końcu są to przedmioty używane przez nas każdego dnia przez wiele lat. Szczególnie dobrym przykładem są tutaj sztućce, ponieważ ze względu na ich trwałość towarzyszą nam przez bardzo długi czas. Ich zakup może się wydawać prostą sprawą, ale okazuje się, że to, jak wybierać sztućce, może być bardzo złożonym zagadnieniem.

Czym kierować się przy zakupie?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, z czego pierwszym jest oczywiście cena. Najtańsze, w miarę kompletne zestawy sztućców można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście nie będzie to produkt najwyższej jakości, jednak spełni swoje podstawowe zadanie. Górna granica, jak to często bywa, jest trudna do określenia. Generalnie można powiedzieć, że dysponując kwotą kilkuset złotych można kupić kompletny zestaw o przyzwoitej jakości

Dla ilu osób?

To również podstawowe pytanie, ale nie wymagające specjalnego komentarza. Producenci oferują zwykle zestawy dla od czterech do kilkunastu osób.

Na co dzień, czy od święta?

Kupując sztućce do codziennego użytku należy stawiać na trwałość i wygodę. Przez zakupem warto sprawdzić, czy sztućce dobrze leżą w naszych dłoniach, czy odpowiada nam ich waga oraz to, jak dużą porcję pokarmu możemy nabrać jednym ruchem, co oczywiście zależy od osobistych preferencji. To ważne, ponieważ będziemy używali ich każdego dnia. Estetyka schodzi w tym przypadku na drugi plan, natomiast warto postawić na jakość i materiał wykonania. Co innego, kiedy szukamy sztućców na specjalne okazje. Wówczas mają przede wszystkim cieszyć nasze oko oraz pasować do pozostałych elementów zastawy.

Komplet, czy „na sztuki”?

To zależy. Zaletą gotowych zestawów niewątpliwie jest dopasowanie elementów oraz wygodne opakowanie. Jeśli potrzebujemy gotowego, uniwersalnego kompletu, wybierzmy zestaw. Zdarzają się jednak sytuacje, że chcemy by nowe sztućce pasowały do tych, które już posiadamy. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup pojedynczych, wybranych sztuk. Większość producentów oferuje również taką możliwość.

Możesz również polubić…